İşe Sert, İnsana Yumuşak Liderlik: Giovanni Guidetti ve Daniele Santarelli

Verimliliğin Anahtarı Psikolojik Güvenlik Teori, Araştırma ve Uygulama.

İşe Sert, İnsana Yumuşak Liderlik: Giovanni Guidetti ve Daniele Santarelli

İşe Sert, İnsana Yumuşak Liderlik: Giovanni Guidetti ve Daniele Santarelli

Filenin Sultanları, Avrupa Şampiyonluğunu (daha önce Sırbistan ile dünya şampiyonu olmuş) Koç Santarelli ile yakalamış olsa da kulüp kariyerinde VakıfBank ile adeta destan yazan bir önceki koçu Guidetti ile de 2018 FIVB Milletler Ligi ile 2019 Avrupa Şampiyonası’nda ikincilik yaşamıştı.

Harika kariyerleriyle voleybol dünyasında öne çıkan bu iki yetenekli koçun ekipleriyle iletişimi açısından ortak özellikleri dikkatinizi çekti mi?

İkisi de sporcusuyla samimi, sıkı bir bağ kurmayı tercih ediyor ve motivasyonu yüksek tutmak için ekstra çaba sarf ediyor.

İkisi de oyuncularına bireysel olarak odaklanıyor, her bir oyuncunun güçlü yönlerini ve zayıf yönlerini anlamaya çalışıyor ve onları doğru anlarda değerlendirmeye, geliştirmeye yönelik bir yaklaşım benimsiyor.

Biz de bunları oyuncuların performanslarının, alınan başarılı sonuçların yanında koçlarıyla sıcak iletişimlerinden, şakalaşmalarından ve beraber eğlenebilmelerinden anlıyoruz!

Bu iki isim ekip iletişimi açısından farklı jenerasyonları verimli ve motive yönetebilme çabasındaki yöneticilere rol model olabilir.

Aktarmaya çalıştığım yaklaşımı eğitimlerimde yöneticilere Harvard Üniversitesi çıkışlı müzakere literatüründe gördüğüm, “işe sert, insana yumuşak” prensibiyle açıklıyorum.

Özünde bir denge olan bu prensip, bir liderin işle ilgili konularda disiplinli ve kararlı olması gerektiğini, ancak insanlara karşı anlayışlı ve empatik olması, iş hedeflerine ulaşmak için gereken sert, zorlayıcı kararları alırken, aynı zamanda ekibinin duygusal ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurması gerektiğini ifade ediyor.

Biraz daha açarsam; çalışma arkadaşlarına, açık, sıcak, samimi, arkadaşça davranmak, standartlar, performans, hedefler açısından geri adım atmayı, vasat ile yetinmeyi gerektirmiyor!

Bu denge kurulmadığında, şımarırlar, disiplin bozulur kaygısıyla ekibinden uzak duran, hatta soğuk, sert görünmeye çalışan ya da ekibiyle yakın, birlikte eğlenebilen ama yeri geldiğinde vitesi büyütemeyen yöneticilere rastlıyoruz! Günümüz iş hayatında bu iki farklı profil de makbul değil!

İşe sert, insana yumuşak dengesi, işin başarılı bir şekilde yürütülmesini sağlarken, çalışanların motivasyonunu ve performansını arttırabilir.