Çoktan Hazır Olmalıydık

Verimliliğin Anahtarı Psikolojik Güvenlik Teori, Araştırma ve Uygulama.

Çoktan Hazır Olmalıydık

1 ay kadar önce Linkedin’ de Oksijen Gazetesinden sessiz istifa ile ilgili bir haber kupürü paylaştım. Bu paylaşım 200 binden fazla gösterim, bin 700’ den fazla reaksiyon aldı. Bunlar kendi paylaşımlarda alışık olduğum sayılar değil, zaten paylaşımda kişisel bir katkım da yoktu.

Bu nedenle gösterilen ilgiyi, pek çok kişinin kendini kupürdeki sessiz istifa gerçekliğiyle özleştirmesine bağlıyorum.

İşlerim gereği farklı sektörlerden, farklı seviyelerden çalışanlarla karşılaşıyorum ve maalesef hala yeteneğin değişen doğasına direnç gözlemliyorum. Tarihin her döneminde genç nesillerden şikâyet edilmiş (Sümer tabletlerinde bile var 😊) ama her zaman da onların istediği olmuş çünkü onlar gelecek!

Benim neslim iş hayatında giderek azalırken gençler çoğalıyor, çoğalacak. Kendini değiştirmekte zorlananların gençleri değiştirmeye çalışması, bunu umması bana acınası geliyor.

Artık yönetici kadrolarında sormayan, dinlemeyen, anlamayan, anlatmayan, bu yolla bağ kurmayan, insanların kendini her koşulda rahatça ifade edebildiği psikolojik güvenlik ortamı ve aidiyet hissi yaratmayan, ortak aklı aramayan, özel hayata saygı ve özen göstermeyen yöneticilerin ekiplerinde tutkulu, şirketin bugününde ve geleceğinde fark yaratması en muhtemel genç kaynakları tutabilmesi mümkün görünmüyor. Bu tip yöneticiler kadrolarında muhtemelen sadece talep görmeyen ve/veya sessiz istifa halinde çalışanları tutabilecekler. Demotive, isteksiz veya potansiyeli düşük kadroları ite- çeke yönetilen kadrolarla şirketlerin de geleceği muhtemelen belirsizleşecek.

Şirketlerimizin geleceğini bugünden inşa ediyoruz. Yetenekleri şirketine çekemeyen, çektiğini tutamayan, zamanın ruhuna uygun yapılanmış kurumlara kaptıran şirketlerin yakın gelecekte işi çok daha zor olacak.

Dönüşüm pandemi öncesinde başlamıştı ama pandemiyle iyice hızlandı. Sun Tzu’ nun “gök gürlediğinde kulaklarınızı kapamak için çok geçtir” sık tekrar ettiğim sözlerden biridir. Bu değişime çoktan hazır olmalıydık! Hasarı azaltmak için değişime hazır olmayan şirketlerin artık daha da zaman yitirmeden eyleme geçmesi gerekiyor!